Tormakas algus « Harjumaa Noorte Puhkpilliorkester

Tormakas algus

„Tormaka alguse“ kirjutas helilooja kolmekümnendates eluaastates. Selleks ajaks oli tema sulest  ilmunud juba mitmeid levilaule. Kaalukam osa Raiki loomingust on aga kahtlemata puhkpillimuusika. Palu, tsükleid ja avamänge on ilmunud kaugelt üle poolesaja.

Priit Raiki muusikat iseloomustavad kaasahaaravad ja tundelised meloodiad, milles tajutav rahvalik alatoon. Mõnigi kord on teose käivitavaks impulsiks rütmimängud. Vahelduvate taktimõõtudega, rütmienergiast kantud palad on heaks väljakutsek pillimeestele ja dirigentidele. Tooni andev on helge ja lepitav meeleolu, autori jaoks olulised teemad on eestlus ja isamaa. Tänasel päeval leiab Priit Raiki looming üha laiemat tunnustust ka väljaspool Eestit.

„Tormakas algus“ on mõnus pillilugu. See kannab endas hoogu ja reipust, mis pillimeestel silma särama ja südame kiiremini põksuma paneb.

 

Autorist

Priit Raik (9.07.1948 Väike-Maarja- 27.01.2008 Tartu) lõpetas 1968. aastal  Tartu Muusiakooli klarneti erialal. Tema õpetajaks oli klarnetist, helilooja ja dirigent Aadu Regi. Tallinna Riiklikus Konservatooriumis õppis Priit Raik puhkpilliorkestri dirigeerimist Leopold Vigla ja Vello Loogna juhendamisel ning kompositsiooni Eugen Kapi ja Anatoli Garšneki juures. 1973-1982 oli Priit Raik Eesti NSV Siseministeeriumi orkestri dirigent, seejärel, 1982-1990 Tallinna Riikliku Konservatooriumi puhkpillidirigeerimise õppejõud. Samal ajal juhatas ta Tallinna 12. kutsekeskkooli, Tallinna 22. keskkooli ja Tallinna Riikliku Konservatooriumi puhkpilliorkestreid. Priit Raik oli 1990.aasta üldlaulupeo puhkpilliorkestrite dirigent. 1990 siirdus ta elama Soome, kus alates 1992. aastast oli Poris, Palmgreni nimelises konservatooriumis muusikateoreetiliste ainete õpetaja.

 

 


 

Toetajad