Shenandoah
SHENANDOAH tellis Hill Country Middle School Symphonic Band
direktorid Cheryl Floyd ja Brad Smith.
PÜHENDUS
See teos on pühendatud armastatud sõbrale.
Jonathan Paul Cosentino
metsasarve mängija Hill Country orkestris (3. märts 1984 – 5. detsember 1997).
Autori programmiline kokkuvõte
Shenandoah’d komponeerima inspireeris mind imeline rahvaviis, eriti selle sõnade kaudu kirjeldus alati vabaks jäävast ja oma soodu kulgevast jõest. Vähem erutas mind mõte töödelda elujaatavast energiast tulvil looklevat meloodiat, see on niigi ajatu. Minu seades saatehäälte kaudu lisatu kord voolab meloodiaga samas sängis vaikselt kaasa, kord justkui peatub hingekosutuseks selle kõrval, et siis vaiksetes peegeldustes matkida ja järkjärgult võimendada järjest kasvavat optimismi ning sügavat ilu ülistust.
Ajalooline taust
Shenandoah org ja Shenandoah jõgi asuvad Virginias. Ajaloolased on lahkarvamusel piirkonna nime päritolu osas. Mõned väidavad, et jõele ja orule andsid nime 1750 aastal cherokeeside hõim austusena lõunairokeeside vastu suurt sõbralikust näidanud professor Chief Skenandoah auks. Teised väidavad, et ajalooliselt ei ole piirkonna põlisasukateks mitte cherokeed, vaid Senedo Virginia oru indiaanlased. Senedo indiaanlaste pärimuses Shenandoah tähendab tõlkes “Kuu tütart” ja oru nimetus ei ole kuidagi seotud irokeeside poolt austatud professor Chief Skenandoahga.
Rahvalaulu ajaline määratlus on samavõrd segane, kuid kõik daatumid 19. sajandil. Ajaloolistest ülestähendustest on palju modifikatsioone, autorid alates Stephen Fosteri Pennsylvania noorest soosikust laavakaevurist kuni koduperenaiseni Lexingtonis, Kentucky osariigis. Läbi aastate rännanud arvukate teksti-variantide hulgas kõige levinuvamad jutustavad lugu vana asuniku suurtest tunnetest kauni indiaani naise vastu.
Harry Illak:
Frank Ticheli “Shenandoah” olen võtnud HNPO repertuaari, et arendada orkestris emotsionaalset musitseerimist. Teos on suurepäraseks materjaliks orkestri intonatsioonipuhtuse parandamiseks. Tehniliselt õpilastele jõukohaste partiide esitamisel eeldab autor siiski mängijatelt laia dünaamilise skaala valdamist, sagedased tempomuutused on realiseeritavad vaid heas koostöös dirigendi ja teiste orkestrimängijatega,
Kui õnnestub realiseerida kõik noteeritu, on tulemus kindlasti naudingut pakkuv nii mängijale kui kuulajale.
Autorist
Frank Ticheli (sündinud 21. jaanuar 1958) on viljaks Ameerika orkestri-, koori-, kammer- ja puhkpillimuusika helilooja. Ta elab Californias (Los Angeles).
Frank Ticheli muusikast on kirjeldatud kui “optimistliku ja läbimõeldut” (Los Angeles Times), “sale ja lihaseline” (The New York Times), “briljantne” (Miami Herald) ja “võimas, sisemise sügavusega muljetavaldavalt elegantne ja silmatorkavalt värvikalt instrumenteeritud “(Lõuna-Florida Sun-Sentinel). Ticheli on alates 1991 University of Southern California Thornton School of Music õppejõud (koosseisuline kompositsiooni professor). Aastatel 1991 kuni 1998 Ticheli oli “Pacific Symphony” helilooja-resident.
Frank Ticheli koduleht: http://www.manhattanbeachmusiconline.com/frank_ticheli/
Frank Tichelist wikipedias: https://en.wikipedia.org/wiki/Frank_Ticheli